Rozhovor s Michalou Měřínskou: Do knihy jsem dala srdce

Vždycky mám velkou radost, když vidím někoho, kdo jenom nesní a nemluví o tom, jaké by to bylo kdyby… ale JDE DO AKCE a své sny si opravdu plní.

Míšu Měřínskou sleduju už od jejích prvních krůčků v online podnikání a jsem nadšená, že jí v tyto dny můžu pogratulovat nejen k narozeninám, ale i k tomu, že vydává svou knihu Magicky ženská.

Míša byla letos naší první čtenářkou eBooku Jak napsat, vydat a prodat knihu a pustila se do akce v podstatě ihned. Neodložila to na “až někdy”. O pár měsíců později je kniha na světě. :)

Vydat vlastní knihu, to je celkem odvážný krok. Jak tě to napadlo?

Knihy miluju už od malička a taky víc jak 10 let říkám, že do svých 35 let napíšu tu svoji. Pro okolí tohle moje tvrzení bylo vždycky úsměvné. Kdysi jsem si myslela, že sepíšu příběhy z call center, protože těch jsem zažila za svoji praxi skutečně požehnaně. Ale nechávala jsem to klasicky na „až pak“ a jen tak o tom tlachala. Skutek utek.… Možná kdybych tehdy věci neodkládala, mohla to už být minimálně trilogie. :-)

Ale mělo to být jinak. Moje pravé já čekalo na moment, až objevím to svoje srdcové téma. Fakt, že napíšu knihu o ženské kráse, jsem věděla hned, když jsem svoje téma objevila a začala ho sdílet s ženami prostřednictvím svého blogu. Jen jsem nevěděla, kdy to bude.

A vlastně jsi mě do skutečné akce nakopla ty, Stáňo, protože jsi při příležitosti tvého líčení na fotky s těhotenským bříškem jen tak suše v naší diskusi pronesla větu: „Však ji napiš, já jsem svoji knihu napsala za 5 dní…“ No, popravdě takové suché konstatování mě donutilo si říct: „Však proč ne, na co sakra ještě pořád čekáš?“

Tak jsem se rozhodla, že si ji daruji k 33. narozeninám. Trojka je totiž pro mě velmi magické a důležité číslo. A mám fakt děsnou radost, že se to povedlo.

kniha-magicky-zenska3

(FOTO: Míša mě líčí na focení už ne s bříškem, ale s jeho drahocenným obsahem :-)

Pro koho je tvá kniha určena?

Nad touto otázkou jsem se hodně zamýšlela, když jsem knihu začala psát. Všude se člověk totiž učí, že má cílit, vymezit si úzkou cílovou skupinu a psát pro ni. Ale mně tohle jaksi nešlo.

Knihu jsem jednoduše psala pro všechny ženy – pro mladé dívky, dospívající slečny, pro čerstvé maminky, pro zralé ženy. Zkrátka pro všechny ty malé láskyplné oči uvnitř náš žen, protože velká většina z nás to radostné jiskření očí ze svých princeznovských let někde v průběhu roků, dopívání a nových a nových povinností zapomněla.

A místo toho, abychom v sobě v zrcadle viděly tu krásnou princeznu, vidíme těma stejnýma očima spíš velkou spoustu nedokonalostí. Velký nos, kila navíc, krátké nohy, velký zadek, nepěknou pleť…

V hlavě nám hlodají myšlenky pochybností, strachu a obav o naší kráse. Snad každá žena touží líbit se sama sobě i okolí, ale ze zkušenosti vím, že ještě málo žen si to skutečně naplno dovolí.

Jaké poselství chceš skrze svou knihu předat?

Chci ženám ukázat, že každá z nás je krásná. Že naše krása začíná uvnitř, u našich myšlenek, v naší ženské duši a odráží se navenek.

Chci ženy naučit najít svoji vnitřní krásu a spojit ji s tou vnější. Ukázat jim, že v kráse nic není buď anebo, že se skutečně mohou cítit dobře, být jemně nalíčené a šmrncovně oblečené, aniž by tomu věnovaly hodiny času v koupelně nebo vysoké sumy peněz.

Do knihy jsem dala srdce. Střípky svého vlastního příběhu a cesty ke kráse, protože ta byla taky docela krkolomná. A pak taky spoustu vyzkoušených tipů, rad, nápadů, které sama používám v péči o sebe, v líčení, oblékání a které předávám zatím dál prostřednictvím osobních schůzek s klientkami nebo ve svých článcích.

Ale v knize je víc. Když budete číst i mezi řádky, každá si tam najde ten svůj příběh a vlastní cestu ke kráse. A to je hlavní poselství knihy.

kniha-magicky-zenska2

Co pro tebe bylo při psaní a vydávání knihy nejtěžší?

Asi neumím odpovědět, co bylo úplně nejtěžší. Jako těžké a zásadní vnímám tři momenty. Ten první byl hned na začátku, když myšlenka „teď je ten čas“ přišla. Rozhodnout se a důvěřovat svému vnitřnímu hlasu, že i já můžu napsat knihu, když mi to šeptá moje intuice a cítím to tak. Pevně si stát za přesvědčením, že kniha o vědomé ženské kráse má na světě své místo.

Tím druhým okamžikem byly poslední dokončovací práce před puštěním knihy do světa. Jsem tvůrce a baví mě vymýšlet, tvořit, psát a ladit si web a barvy… A i když to technické nastavování celého webu taky zvládám dobře, přece jen dokončit ještě pak administrativní věci, komunikaci s tiskárnou, s účetní atd. atd. To bylo náročné.

Ale musím si trochu přihřát polívčičku :-) hromadu času a energie mi ušetřil váš eBook Jak napsat, vydat a prodat knihu, který jste napsaly společně s Alicí. Hlavně v otázkách ISBN, kontaktů na tiskárny, výběru vazby nebo gramáže papíru. Jeden příklad za všechny – vyřídit si ISBN mi trvalo asi 15 minut.

Otevřela jsem eBook, slovo od slova okopírovala text (samozřejmě jsem změnila jméno, název knihy), a poslala. Mail z Národní knihovny mi přišel do druhého dne. Takže za mě neuvěřitelná úspora času, kterou bych bez návodu věnovala ověřování a hledání informací, co kam napsat, poslat.

A ten poslední docela obtížný moment? Neočekávat, nelpět, nepřemýšlet nad tím, kolik žen si knihu koupí. Vím, že kniha je hodnotná a má ženám co předat. Vím to, protože jsem ji psala s láskou a se záměrem ženám skutečně pomoci. Cítím, že si své čtenářky najde, čím dál víc totiž vnímám, že se ženy o sebe začínají starat a zajímat víc a víc a to je moc dobře.

Máš miminko, což se samo o sobě zdá jako celkem velká překážka pro to, aby člověk našel čas a knihu napsal. Jak se ti dařilo skloubit psaní a mateřství?

Našeho malého prince jsem rozhodně nebrala jako překážku. Naopak! Díky němu mám ještě větší motivaci si plnit sny a dělat to, co skutečně cítím. Protože jedině tak svého syna můžu naučit, aby si šel v životě za tím, po čem touží.

Už teď vidím, jak chce ta malá dušička poznávat svět a jak je houževnatý, když si něco umane. A jak jinak mu ukázat, aby si taky plnil své sny a věřil jim a žil život tak, aby ho skutečně prožil? Jít mu v tom jednoduše příkladem.

kniha-magicky-zenska1

Psaní a mateřství jsem kloubila dohromady poměrně hezky. Psala jsem vždy dopoledne, když mi Oliver spal na břiše v manduce a pak v noci. Psala jsem, jen když ke mně proudila energie a měla jsem chuť psát, proto mi to šlo pěkně od ruky. Netlačila jsem na pilu, nic jsem nelámala přes koleno.

Mám obrovskou podporu partnera, který má pro mé nespavé a tvořivé noci pochopení, takže celý proces vzniku knihy a nového webu byl vlastně super.

Jakou radu bys dala těm, kteří by rádi knihu jednou napsali a vydali, ale zdá se jim to jako nedostižný sen?

Jednu krátkou a jednoduchou. Rozhodněte se a začněte. Udělejte první krok. Jak už se vydáte na cestu za svým snem, necouvnete zpět.


Michala Měřínská
Michala Měřínská
www.magickyzenska.cz

Mojí vášní je Krása. Proto mě baví učit ženy péči o sebe, inspirovat je v oblasti líčení i oblékání a pomáhat jim tak najít svoji přirozenou krásu a ženskost. Pomohu i vám rozzářit se a cítit se ve svém těle skvěle. 

Jsem autorkou ebooku Dokonalé líčení krok za krokem, díky kterému zjistíte, jak svoji krásu líčením podtrhnout za 5 minut. Také jsem autorkou knihy Magicky ženská

Více o mém příběhu se dozvíte zde >>


Jak napsat knihu

Tento blog je místo, kde si můžete kromě článků autorek tohoto projektu - Stáni Stiborové a Alice Kirš, přečíst i příběhy a články lidí, kteří svou vlastní knihu už napsali a vydali. Najdete tady náměty a rady, porci inspirace i nakopnutí do toho, abyste i vy mohli držet v rukách svou vlastní knihu, pokud je to váš sen a vaše přání. :)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.